Strona główna
Harmonogram
Aktualne propozycje
Stałe propozycje
Grupy
Z życia ROZWIJALNI
Nasi partnerzy
Dla dzieci

 

 

 

 

 

 ROZWIJALNIA
Dom Twórczego Życia
ul. J. Chełmońskiego 30
51-630 Wrocław
 
 zobacz nas na mapie 
 e-mail: info@rozwijalnia.pl 
 tel. 0-71 348-60-30 
 


 
ROZWIJANKI - ŚPIEWANKI - zajęcia umuzykalniające dla niemowląt i dzieci (0-4 lat) oparte na teorii uczenia się muzyki Edwina Eliasa Gordona

Zapraszamy do ROZWIJALNI na ROZWIJANKI – ŚPIEWANKI prowadzone przez Katarzynę Żuczkowską (pedagoga, muzykoterapeutkę):

- dla dzieci w wieku od 1,5 roku do 4 lat - w środy od 10.30 do 11.10;

- dla niemowląt w wieku od 0 do 18 miesiecy i pań w ciąży - w środy od 10.30 do 11.10;

W zajęciach uczestniczą także rodzice bądź opiekunowie dzieci (tata, babcia, ciocia, niania…).

Zajęcia przeznaczone są dla maluszków już od pierwszych tygodni do czwartego roku życia, a także mam oczekujących narodzin dziecka będących w trzecim trymestrze ciąży. Dowiedziono, że tak wczesny kontakt z muzyką ma dobroczynny wpływ na ogólny rozwój dziecka, jak również zdolności muzycznych, na lepsze rozumienie muzyki, przyswajanie jej, a także tworzenie w przyszłości.

Zajęcia polegają na osłuchaniu i zapoznaniu się z bogatym językiem muzyki - zarówno od strony melodycznej, jak też rytmicznej. Nauczyciel śpiewa krótkie melodie bez słów w różnych skalach muzycznych, przeplatając je różnorodnymi fragmentami rytmicznymi (rytmiczankami), a także chwilami ciszy. Jest to przestrzeń na myślenie muzyczne oraz na ewentualne reakcje dziecka. Spontaniczne ruchy i dźwięki wydawane przez dziecko są oczekiwanym elementem zajęć. Są więc nagradzane indywidualną odpowiedzią nauczyciela dostosowaną muzycznie do odgłosów wydawanych przez dziecko, co zachęca je do dalszej aktywności i stymuluje jego rozwój.

Warte podkreślenia jest pozostawienie przestrzeni na dobrowolność reakcji, które mogą nastąpić, ale nie muszą (zarówno ze strony dziecka jak i rodzica). Najważniejsze jest skupienie, które sprzyja absorbowaniu muzyki i myśleniu muzycznemu. Bardzo często obserwuje się sytuacje, w których dziecko nie reaguje bezpośrednio podczas trwania zajęć, lecz potem nagle zaczyna śpiewać i rytmicznie się poruszać, na przykład w domu - czasami dopiero po kilku miesiącach uczestnictwa w zajęciach.

Zajęcia urozmaicone są zabawami z kolorową płachtą (chusta KLANZY), na której najmłodsze maluszki mogą być rytmicznie kołysane przez dorosłych, kolorowymi zwiewnymi chusteczkami, dużymi piłkami gimnastycznymi, na których dzieci są kołysane przez mamy, miękkimi piłeczkami, woreczkami z grochem, pacynkami, bańkami mydlanymi itp., wzbogacone są też w elementy muzykoterapii. Początek każdych zajęć to krótka i dowolna zabawa z użyciem rekwizytów, zakończenie może być zabawą prostymi instrumentami, dmuchaniem baniek (doskonałe ćwiczenie oddechowe), relaksacją przy muzyce – w zależności od nastroju i oczekiwań dzieci danego dnia.

 

Odpłatność za 1 godzinę zajęć (dziecko+opiekun) – 25 zł.


Wymagane wcześniejsze zgłoszenie i potwierdzanie obecności przed każdymi zajęciami.
tel. (71) 348-60-30; e-mail: info@rozwijalnia.pl (prosimy o podanie numeru telefonu kontaktowego oraz imienia i wieku dziecka)


O prowadzącej:

Katarzyna Żuczkowska – pedagog, muzykoterapeutka, a także reżyserka teatru dzieci i młodzieży oraz instruktorka muzyczna. Podnosząc swoje kwalifikacje, odbyła liczne studia podyplomowe i kursy, których przedmiotem były między innymi:

  • muzykoterapia,
  • arteterapia,
  • reżyseria teatru dzieci i młodzieży,
  • umuzykalnianie niemowląt i małych dzieci według teorii uczenia się muzyki Edwina Eliasa Gordona,
  • międzynarodowe warsztaty pedagogiki cyrkowej.

Jest stałą współpracownicą Wrocławskiego Centrum Twórczości Dziecka, gdzie prowadzi rozliczne warsztaty teatralne, ruchowe i muzyczne dla dzieci. Współpracuje również ze  żłobkiem Fit Kid, prowadząc tam zajęcia umuzykalniające. Jest osobą pełną pasji i zamiłowania do pracy z dziećmi.

fot. Ewa Jezierska


Poleć tę stronę zainteresowanym
Moje konto