Strona główna
Harmonogram
Aktualne propozycje
Stałe propozycje
Grupy
Z życia ROZWIJALNI
Nasi partnerzy
Dla dzieci

 

 

 

 

 

 ROZWIJALNIA
Dom Twórczego Życia
ul. J. Chełmońskiego 30
51-630 Wrocław
 
 zobacz nas na mapie 
 e-mail: info@rozwijalnia.pl 
 tel. 0-71 348-60-30 
 


 

WYSTAWA FOTOGRAFICZNA "WROCŁAWIANKI"

Od 17 czerwca można oglądać w ROZWIJALNI wystawę fotografii Teresy Szczęsnej-Grotowskiej zatytułowaną „Wrocławianki”. Składają się na nią portrety kobiet w różnym wieku, znanych szeroko lub tylko w gronie najbliższych znajomych. Łatwo dostrzec, że autorce obcy jest pośpiech reporterskiego ujęcia. Są to wizerunki starannie wysmakowane, acz pozbawione cech chłodnego studium w atelier. Zdjęcia plenerowe, liryczne w wyrazie, nasuwają skojarzenia z włoską szkołą malarstwa portretowego.

Zwraca uwagę staranna kompozycja, wyrafinowanie w doborze tła korespondującego z wyglądem zewnętrznym i osobowością pozującej postaci, podkreślona światłem łagodność bądź przenikliwość spojrzenia. Artystce udało się wydobyć również wewnętrzne piękno pozujących kobiet. „Czułam, jak jej spojrzenie przez obiektyw dotknęło mojej duszy.” – wyznała jedna z nich.

Empatia, z jaką autorka zdjęć odnosi się do fotografowanych osób oraz niezwykła subtelność w operowaniu barwami i światłem sprawiają, że z tych portretów emanuje ciepło.

Teresa Szczęsna-Grotowska

Poetka obiektywu. Lubi obserwować ludzi, patrzeć, jak się zmieniają. Szczególnie chętnie fotografuje kobiety. W każdej potrafi odnaleźć ukryte piękno i umiejętnie je wyeksponować.

Urodziła się, dorastała i dojrzewała we Wrocławiu, z nim czuje się emocjonalnie związana. Fotografuje od lat wczesnoszkolnych, więc wybór kierunku kształcenia był dla niej oczywisty. Przez wiele lat pracowała we wrocławskiej prasie. Pasję fotografowania i codzienne życie dzieli ze znanym wrocławskim fotografikiem Markiem Grotowskim, od lat towarzysząc mu podczas pracy, a niekiedy w niej zastępując.

Od kilku lat związana z „Twórczym Babińcem”, co zmobilizowało ją do szukania własnej drogi rozwoju, m.in. w dziedzinie fotografii. Wystawiała swe zdjęcia w Centrum Kultury „Agora” we wrześniu 2005 roku podczas obchodów 3-lecia istnienia „Twórczego Babińca” oraz w 2006 roku, kiedy to zaprezentowała na indywidualnej wystawie kilkadziesiąt portretów kobiecych.

Prócz fotografowania lubi podróże, narty i kino.

Przykładowe realizacje
Poleć tę stronę zainteresowanym
Moje konto