WACHLARZ MOICH UCZUĆ, EMOCJI

           Tym razem Marta Grabowska, znana z prowadzenia warsztatów choreoterapeutycznych, m.in. w ROZWIJALNI, przygotowała autorski warsztat rozwoju osobistego WACHLARZ MOICH UCZUĆ EMOCJI, będący połączeniem warsztatu psychologicznego, po części prowadzonego metodami pracy systemowej, i pracy z ciałem. Zatem 21 maja 2011 r. od godz. 15.30 do 19.30 mieliśmy okazję przyglądać się  wspólnie emocjom, uczuciom, jakie towarzyszą nam w życiu. Ważne jest przy tym założenie, że nie ma uczuć złych i dobrych, aprobowanych i niechcianych. Każde z naszych uczuć ma sens. Każde zaistniało po to, aby przekazać nam ważną informację, np. „Jesteś kochany/kochana...” lub „Twoje granice zostały przekroczone! ”  lub „Straciłaś/Straciłeś coś ważnego”. 

 Tak więc, zapytamy nasze uczucia, co chcą nam zakomunikować, zastanowimy się, jakie miejsce zajmują w naszym życiu i co to dla nas oznacza.

 

Nasze ciało zawsze reaguje na uczucia, emocje. Zatem świadomość własnego ciała oznacza świadomość własnych uczuć, emocji. Nadwrażliwość danego narządu (np. żołądka, jelita), bolesność (np. głowy), zesztywnienie, napięcie, blokada mięśniowa (np. karku, miednicy, czy gardła) są reakcjami na bolesne doświadczenia lub też niedopuszczanie emocji, powściąganie uczuć. Przyjęcie tego do wiadomości to ważny krok w kierunku świadomego uwolnienia, rozluźnienia. Daje poczucie sprawstwa i mocy.

 

Nad tym pracowaliśmy poprzez:

  • uświadomienie – jestem świadoma swoich uczuć;
  • przyjęcie – przyjmuję je, nie zakładam masek, nie chowam się, nie uciekam, nie okłamuję siebie i innych;
  • uwolnienie – uwalniam się, od tego, co mi niepotrzebne, co zabiera moją energię i siłę;
  • czerpanie – jestem świadoma, wolna, więc czerpię garściami z życia. 

To kolejne kroki do szczęśliwego i świadomego życia.

 

Energia, która jest uwalniana, gdy wykonujemy te kroki, jest czystym, głębokim, poruszającym stanem ISTNIENIA. Stanem, który sprawia, że czujemy sens życia. To my sami nim jesteśmy.

 

 

Marta Grabowska – psychoterapeutka i choreoterapeutka (terapeutka tańcem) w końcowej fazie certyfikacji przez Polskie Stowarzyszenie Choreoterapii w Poznaniu. Ukończyła m.in. 216-godzinny kurs instruktorski metody „Improwizacja Tańca i Symbolika Ciała” dr D. Kapperta i wiele innych szkoleń.

Prowadzi terapię indywidualną, zajmuje się też terapią par, rodzin, grup.Pracuje pod stałą superwizją Wielkopolskiego Towarzystwa Terapii Systemowej.

Od kilku lat prowadzi warsztaty, treningi, szkolenia rozwoju osobistego.