SPOTKANIE Z MAŁGORZATA BRAUNEK

W piątek 29 maja 2009 r. gościliśmy w ROZWIJALNI  Małgorzatę Braunek - kobietę oświeconą, znaną szerzej jako aktorka filmowa. Była to sposobność, by przekonać się, czy praktykowanie medytacji jest trudne oraz okazja do refleksji, w jakiej mierze może odmienić życie.

 

Małgorzata Braunek

Już jako studentka warszawskiej PWST zadebiutowała na dużym ekranie rolą Teresy w filmie „Skok” (1967) Antoniego Krauze i Kazimierza Kutza, w tym samym roku wystąpiła także w „Żywocie Mateusza”. W filmie „Ruchome piaski” (1968) zagrała młodą i piękną studentkę, której pojawienie się psuje stosunki między ojcem a synem. W dramacie wojennym „Wniebowstąpienie” (1968) wcieliła się w postać Raisy – mieszkanki Lwowa, która wraz z mężem ucieka do Warszawy, gdzie również czekają ich prześladowania.

Na przełomie lat 60. i 70. Małgorzata Braunek zagrała w dwóch głośnych filmach Andrzeja Wajdy: „Krajobraz po bitwie” (1970) oraz „Polowanie na muchy” (1969). W tym drugim odtwarzała postać Ireny – ambitnej i przebojowej młodej dziewczyny, która z protagonisty-nieudacznika chce zrobić pisarza. Wystąpiła także w filmach swego ówczesnego męża Andrzeja Żuławskiego - „Trzecia część nocy” (1971) i „Diabeł” (1972), który jednak nie trafił do dystrybucji ze względu na zbyt śmiałe sceny erotyczne.

Grała także na
scenie Teatru Narodowego w Warszawie (w latach 1971-74). Cała Polska oglądała ją w roli Oleńki Billewiczówny w filmie „Potop” (1974) Jerzego Hoffmana oraz jako Izabelę Łęcką (tak, tak!) w serialu telewizyjnym „Lalka” (1977) Ryszarda Bera. Po tym filmie Małgorzata Braunek zniknęła z ekranów na ponad dwadzieścia lat.

 

Powróciła w roku 2004 wraz z filmem Jacka Borcucha „Tulipany” – optymistyczną opowieścią o przyjaźni i miłości ludzi po pięćdziesiątce. Dostrzeżono ją wówczas i nagrodzono za najlepszą drugoplanowa rolę kobiecą na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Zagrała też w kilku serialach telewizyjnych: „Glina” (2003-04), „Bulionerzy” (2004) oraz „Pensjonat pod Różą” (2005). (Informacje o karierze aktorskiej Małgorzaty Braunek – na podstawie opracowania Agnieszki Kamrowskiej).


Małgorzata Braunek jest buddystką zen. Medytuje i naucza. Uzyskała tytuł sensei (Nauczyciela). Przewodzi sandze buddyjskiej K
anzeon w Polsce.

 

Sensei Małgorzata Braunek spotkała się z osobami praktykującymi zen i należącymi do tej sanghi we Wrocławiu w sobotę 30 maja.

 

Więcej informacji na temat sanghi Kanzeon - w witrynie internetowej:  
 
www.kanzeon.pl
 

 

 

fot. Teresa Szczęsna-Grotowska


fot. Teresa Szczęsna-Grotowska


fot. Teresa Szczęsna-Grotowska