LABORATORIUM GŁOSU, czyli ODKRYJ SWÓJ GŁOS Z OLGĄ SZWAJGIER

W sobotę i niedzielę  3-4 marca 2012 r.,  a wcześniej 10-11 kwietnia oraz 12-13 czerwca 2010r. (w sobotę od 11.00 do 18.00, w niedzielę od 10.00 do 17.00) odbyły się unikalne warsztaty wokalne, które poprowadziła w ROZWIJALNI Olga Szwajgier, jedna z największych sopranistek świata. 

Metoda pracy Olgi Szwajgier z osobami, które pragną się rozwijać wokalnie, opiera się na założeniu, że najważniejsze jest szukanie, odkrywanie siebie i swojego brzmienia. Zajęcia inspirują do badania i poszukiwania swoich ukrytych możliwości głosowych, pomagają odbudować wiarę w siebie, uczą tolerancji i akceptacji siebie, zachęcają do traktowania swoich błędów jak nauczycieli pomagających w rozwoju.

Olga Szwajgier nie narzuca jedynie słusznej drogi, wprost przeciwnie – ukazuje, że kopiowanie innych prowadzi do zaprzepaszczenia siebie. Wskazuje, jak potężne są nasza intuicja i wyobraźnia i zachęca do ich używania. Zaleca korzystanie z wizualizacji i autosugestii. Bazuje na harmonii ciała, umysłu i ducha. Uczy jak uleczyć swój głos i swoją duszę.

Z doświadczenia pedagogicznego Olgi Szwajgier wynika, że nie ma osób bez słuchu, głosu czy poczucia rytmu, jest tylko nieumiejętność posługiwania się tymi środkami ekspresji. Uczy jak śpiewać całym ciałem, wierząc, że to co jest dostępne dla niej, dostępne jest też innym ludziom.

 

Potrafi z niespotykaną szczerością i odwagą opowiadać o podróżach w głąb samej siebie, o poszukiwaniu korzeni własnego istnienia. Wierzy, że wszystkie wydarzenia w naszym życiu spowodowane są naszymi myślami i słowami. Powtarza często: „Twoje myśli i słowa tworzą Twoją rzeczywistość”.

 

To zdanie kierujemy do każdego, kto chciałby otworzyć się na tę nową i niezwykłą formę wyrażania siebie, lecz waha się, czy wziąć udział w tym warsztacie. Zdecydowanie zachęcamy!

Dźwięk to ruch, oddech i wibracja. Towarzyszy nam on od przyjścia na świat, a nawet wcześniej. Jest w nas i wokół nas. Każdemu dźwiękowi przypisany jest określony kolor oraz centra energetyczne w naszym ciele.

Pracując z Olgą Szwajgier przekonacie się, że całe nasze ciało, wraz z krtanią i strunami głosowymi, jest doskonałym instrumentem muzycznym.

OLGA SZWAJGIER  jest nie tylko wspaniałą wokalistką, ale również uroczą kobietą, pełną radości życia i poczucia humoru, obdarzoną niezwykłą umiejętnością pracy z ludźmi. Zajęcia z nią to sama przyjemność. Na początku pomaga odnaleźć każdemu uczestnikowi jego własny, osobisty dźwięk, a także miejsce, w którym się on w nas rodzi. Uczy, jak wydobywać głos bez wysiłku, czy nadwerężania aparatu głosowego. A wszystko to dzieje się przy życzliwym i ciepłym wsparciu.

Na pierwszym warsztacie nie pracuje się jeszcze z konkretnym materiałem muzycznym, takim jak pieśń, czy piosenka. Osoby początkujące pracują tylko z dźwiękiem, ponieważ najważniejsze jest, by nauczyły się prawidłowej emisji głosu już na początku swojej wokalnej drogi.

DLA KOGO?
Warsztaty Olgi Szwajgier przeznaczone są nie tylko dla amatorów, lecz także dla wokalistów, aktorów, nauczycieli i osób, dla których wyraźny i dźwięczny głos w pracy jest niezbędny. Zachęcam więc do udziału w warsztacie każdego, kto chciałby otworzyć się na tę nową i niezwykłą formę wyrażania siebie.

W programie zajęć:

* poznanie unikatowej metody pracy z głosem Olgi Szwajgier;
* nauka specyficznej dla tej metody emisji głosu, techniki operowania głosem oraz praca nad jego świadomym brzmieniem;
* poznanie swoich możliwości głosowych;
* odkrywanie własnej indywidualności i ekspresji poprzez dźwięk;

 

Olga Szwajgier

Światowej sławy wokalistka, sopran. Ćwiczeniami własnego pomysłu poszerzyła skalę swojego głosu z 3 do 6 oktaw. Śpiewa na granicy słyszalności. Jest autorką unikatowej metody pracy z głosem. Jest pedagogiem Wyższej Szkoły teatralnej w Krakowie oraz Internationale Akademie für Neue Music w Schwaz (Austria). W swoim dorobku artystycznym posiada kilkaset prawykonań światowych i polskich. Śpiewa m. in. Utwory Mozarta, Bacha, Pendereckiego, Lutosławskiego, Risseta, Ivesa. Występuje na najważniejszych festiwalach muzyki współczesnej w Polsce, we Włoszech, w Niemczech, we Francji, w Holandii oraz w Stanach Zjednoczonych. Dokonała wielu nagrań płytowych, radiowych, telewizyjnych, filmowych i teatralnych. Komponuje muzykę i pisze teksty o głębokim przesłaniu humanistycznym. W 1991 roku wystąpiła w Carnegie Hall na koncercie uświetniającym obchody stulecia tej sceny. Uhonorowana tytułem „Woman of thew Year 1991/92” przez International Biographical Centre w Cambridge. Posiada tytuły Damy Orderu Św. Graala oraz Damy Orderu Rycerzy Templariuszy. Jest deputowaną do Międzynarodowego Parlamentu do Spraw Bezpieczeństwa i Pokoju przy ONZ.

 

Dodatkowe informacje na www.olgaszwajgier.art.pl


 

fot. Marek Grotowski


fot. Marek Grotowski


fot. Marek Grotowski


fot. Marek Grotowski


fot. Marek Grotowski