JOGA-ODDECH-PRZEPŁYW (Vinyasa Krama Yoga)

Vinyasa Krama Yoga: to metoda praktyki asan oparta na integracji oddechu z ruchem i uważnością.
Dzięki temu, że umysł podąża za oddechem,
pozostajemy w idealnej harmonii- jednoczy się ciało z umysłem, emocjami i oddechem.

Sekwencje Vinyasa Krama umożliwiają pracę całego ciała. 

Co wtorek od 10.30 do 12.00 Elżbieta Kownacka 
prowadzi zajęcia oparte na tej metodzie. Oto jak o nich mówi:

      Proponowana przeze mnie joga jest nastawiona na zwrócenie się do wnętrza,  i podążanie za swoim ciałem z uważnością i szacunkiem, w swoim rytmie. Dzięki lepszemu rozpoznaniu mozliwości i ograniczeń ciała, a także umysłu,możemy bezpiecznie wykraczać poza swoją strefę komfortu i rozwijać się. A rozwój ten dotyczy zarówno wzmacniania i uelastyczniania ciała, jak i integracji umysłowej, pomaga w uwalnianiu różnych, niepotrzebnych napięć, prowadzi do większego zrozumienia samego siebie i pozostawania na ścieżce do harmonii. Pracując z takim nastawieniem uczymy się jak radzić sobie w każdej sytuacji i zachowywać spokój kiedy jest to potrzebne.

      Zajęcia jogi, na które zapraszam, to połączenie praktyki indyjskiej hatha jogi z gestaltowskim "tu i teraz" oraz nauką relaksacji i uważności. Korzystam również z różnorodnych technik medytacji, pranayamy, metody Feldenkreisa, somayogi, elementów masażu tajskiego i refleksoterapii. Zajęcia są różnorodne - bardziej dynamiczne lub spokojniejsze. Podstawą jest oddech i pogłębianie jego świadomości w ruchu i podczas relaksu oraz rozwijanie uważności. Zajęcia odpowiednie również dla osób, które poszukują relaksu poprzez łagodne ćwiczenia, dla kobiet w ciąży, dla osób starszych, słabszych, po chorobach. Dzięki oddechowi ciało może w łatwy sposób pozbyć się napięć oraz nagromadzonych stresów i powrócić do równowagi.

 


    Joga to staroindyjski system ćwiczeń. Oznacza scalanie, integrowanie, łączenie. Indywidualna praktyka, poprzez zwiększanie świadomości, pozwala korzystnie wpływać na własne zdrowie i stan zarówno fizyczny jak i psychiczny, prowadząc w rezultacie do integracji ciało - umysł - emocje - duch.

    Asany to pozycje jogi, które wzmacniają, rozciągają oraz oczyszczają ciało na poziomie fizycznym. Dzięki nim możliwe jest osiągnięcie wewnętrznej równowagi. Dla każdego oznacza to coś innego. Uspokojenie i zrelaksowanie może być kierunkiem dla osób nerwowych, a naenergetyzowanie i pobudzenie dla zmęczonych i depresyjnych.

     Jogę może ćwiczyć każdy, niezależnie od wieku i kondycji. Duża różnorodność ćwiczeń umożliwia oddziaływanie na całe ciało.

     Sesje jogi obejmują ćwiczenia wzmacniające, rozciągające, regenerujące, relaksujące i oddechowe. Przed zajęciami zgłoś koniecznie dolegliwości zdrowotne i kontuzje, a zwłaszcza: choroby serca i oczu, nadciśnienie, dolegliwości kręgosłupa, ciążę, urazy, operacje, a także menstruację (niektórych pozycji nie wykonuje się w czasie menstruacji).

     Prowadzone przeze mnie zajęcia zawierają praktykę asan, pranajamy i naukę relaksu. Dostosowane są do indywidualnych możliwości uczestników. Nie ma tu miejsca na rywalizację i porównywanie się, ani wyczynowe traktowanie ciała i dążenie do perfekcji formy wbrew sobie. Każdy pracuje indywidualnie, we własnym tempie, koncentrując się na sobie. Ćwiczymy boso w wygodnym, niekrępującym ruchów ubraniu. Najlepiej ćwiczyć na specjalnej antypoślizgowej macie do jogi (matę można kupić na zajęciach). Co najmniej 1-2 godziny po bardzo lekkim, a 3-4 godziny po obfitym posiłku.

 

Śrivatsa Ramaswami, autor książki “The Complete Book of Vinyasa Yoga”,w wywiadzie z Maciejem Wielobobem, propagatorem metody w Polsce, mówi, że Vinyasa Krama wydobywa pełne bogactwo rozmaitych asan i ich wariantów
Więcej o Vinyasa Krama Yoga znajdziesz na:
http://www.vinyasakramajoga.pl/