DROGA DŹWIĘKU, DROGA CISZY (Way od Sound, Way of Silence - WoS) - trening harmonijnego działania - warsztat z pogranicza muzyki, ruchu i medytacji

Czy poprzez pracę z dźwiękiem można podnieść jakość własnych działań (nawet dalekich od muzyki)? Jak zrozumieć muzykę, jej język? Kiedy przejść od imitacji do kreacji – jak wyczuć właściwy moment? Jak nauczyć się uważności na partnera? Jak rozwinąć kreatywność oraz intuicję i używać ich w podejmowaniu decyzji i w działaniu?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dostarczył wyjątkowy warsztat, realizowany przez Jacka Ostaszewskiego jego autorską metodą, inspirowany medytacją zen, tradycją hinduską i afro-kubańską. Był to warsztat muzyczno-ruchowy, w którym jedynym instrumentem było nasze ciało-umysł.

Jacek Ostaszewski poprzez pracę z rytmem wyzwala w ludziach nową energię, otwiera wyobraźnię i wzmaga kreatywność. Otwiera słuch melodyczny, porusza kwestie związane z emisją głosu. Pomaga przezwyciężyć własne obawy i lęki, m.in. poprzez skupienie uwagi na partnerze, co sprzyja nabywaniu umiejętności współpracy w grupie.

14-15 maja 2011 r. we wrocławskiej ROZWIJALNI odbył się  warsztat pt. DROGA DŹWIĘKU, DROGA CISZY przeznaczony dla osób o różnym stopniu zaawansowania w muzyce (nawet dla zupełnie początkujących). Zajęcia –  sobotę od godz. 11.00 do 19.00, w niedzielę od 10.00 do 18.00.

Wykraczającą poza świat muzyki, uniwersalną wartość treningu metodą Jacka Ostaszewskiego potwierdza Polski Instytut Ericksonowski oraz wielu psychologów i terapeutów, m. in. Wojciech Eichelberger.

Czym jest DROGA DŹWIĘKU?

To autorska, unikalna metoda Jacka Ostaszewskiego, muzyka, lidera legendarnej grupy „Osjan”, kompozytora i pedagoga (krakowska Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna), od wielu lat testowana przez psychologów, terapeutów i psychiatrów. W 1988 roku była prezentowana w ramach zajęć fakultatywnych na kilku uczelniach amerykańskich, w tym słynnej „wylęgarni Noblistów” bostońskiej M.I.T i uzyskała entuzjastyczne opinie.

Prowadzone tą metodą parodniowe, intensywne warsztaty mają bardzo atrakcyjną formułę  przekaz werbalny znajduje swoje urzeczywistnienie w przypominających zabawę dynamicznych ćwiczeniach angażujących ciało i umysł. DROGA DŹWIĘKU jest rewolucyjną metodą, łączącą elementy treningu muzycznego, medytacji, ćwiczeń podnoszących próg uważności i pogłębiających świadomość ciała.

To szansa na wejrzenie w siebie i zlokalizowanie barier, dostrzeżenie fałszywych wyobrażeń co do własnych możliwości (mających zazwyczaj źródło w niskiej samoocenie). To trening uważności, kreatywności, samodzielności, refleksu i intuicji w podejmowaniu decyzji, trening pracy z ludźmi i komunikacji w grupie. To porządkujące i stymulujące energię ćwiczenia rytmiczne. To trening głosu, dla większości z nas podstawowego narzędzia komunikacji. To wreszcie trening psychicznej odporności, równowagi umysłu i ciała w trudnych sytuacjach, radzenia sobie z tremą i natrętnymi myślami.


Do kogo skierowany jest warsztat?

Warsztat DROGA DŹWIĘKU, DROGA CISZY adresowany jest do osób dostrzegających potrzebę podniesienia jakości własnego życia, relacji z partnerami (również zawodowymi), radzenia sobie ze stresem, lękiem w obliczu trudnych sytuacji zawodowych czy osobistych.

Świadome operowanie głosem przyda się tym, którzy często komunikują się z innymi, wydają polecenia, wykładają, dokonują prezentacji czy przemawiają.  

Od wielu lat warsztaty Jacka Ostaszewskiego cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem psychologów, terapeutów, trenerów i nauczycieli. Są niezwykle przydatne „ludziom sztuki” - aktorom i muzykom. Wiele dzisiejszych gwiazd filmu, teatru czy telewizji to byli studenci Ostaszewskiego.  

Ty również możesz u jego boku przeżyć twórczą przygodę – zwłaszcza że nie decyduje tu doświadczenie muzyczne. Warsztat jest przeznaczony dla osób o różnym stopniu muzycznego zaawansowania. 


Jacek Ostaszewski

Kompozytor, muzyk, lider legendarnej grupy „Osjan”, wieloletni wykładowca PWST w Krakowie, autor muzyki teatralnej m.in. do spektakli Krystiana Lupy.

Współpracował m.in. z Tomaszem Stańką, Krzysztofem Komedą, Donem Cherry, zespołem ANAWA Marka Grechuty. Był jednym z pionierów buddyzmu zen w Polsce.

Jest autorem unikalnej metody „Droga Dźwięku, Droga Ciszy”. Prowadzi warsztaty w kraju i za granicą (w USA, Japonii, Portugalii). Współpracuje z Polskim Towarzystwem Eriksonowskim.

wszystkie fot. Krzysztof Rumowski