CZY MASZ WPŁYW NA KRĄŻENIE KRWI?

Zajęcia pod takim właśnie tytułem zorganizowane 23 czerwca 2008 r. zaintrygowały i skłoniły do odwiedzenia ROZWIJALNI – mimo iście afrykańskiego upału – spore grono zainteresowanych tematem. Rozwinął go szeroko, ze swadą i wdziękiem Antoni Szczerba, doświadczony specjalista medycyny naturalnej i instruktor metody „DOTYKU DLA ZDROWIA”. Na początek zaserwował słuchaczom porcję skondensowanej wiedzy na temat funkcjonowaniu krwioobiegu, podaną bardzo przystępnie i obrazowo. Była mowa o tym, jak jest pompowana i rozprowadzana krew oraz jakimi drogami wraca ona do serca; jak limfa dociera do przestrzeni międzytkankowych, a następnie, jak jest stamtąd odprowadzana. Wiele ciekawego można się było dowiedzieć o budowie naczyń i funkcjonowaniu zastawek, zwłaszcza w kończynach dolnych. Po czym prelegent płynnie przeszedł do kwestii czysto praktycznych.

Wiele osób narzeka np. na zimne dłonie i stopy, nawet latem. Innym, zwłaszcza, gdy jest gorąco, dokuczają obrzmiałe, „ciężkie” nogi. Te przypadłości dotyczą przede wszystkim kobiet. Mężczyźni z kolei doświadczają w starszym wieku ostrego bólu łydek, który bardzo utrudnia chodzenie i zmusza do odpoczywania co parę kroków. Jest to tzw. chromanie przestankowe. Uczestnicy zajęć wiedzą już, z czego to wynika i jak sobie z każdego rodzaju dyskomfortem radzić. Okazuje się, że wiele możemy zdziałać sami, nauczywszy się odpowiednich metod postępowania, w większości zadziwiająco prostych i niewymagających jakiś szczególnych warunków czy profesjonalnych umiejętności.

Objaśnieniu i zademonstrowaniu tychże na przykładach konkretnych dolegliwości poświęcona była zasadnicza część zajęć. I ta pochłonęła słuchaczy bez reszty. Wiele pokazanych technik dotykowych było natychmiast spontanicznie ćwiczonych, komentowano przy tym reakcje swego organizmu. I tak wprowadzeni zostaliśmy w metody stymulacji, odprowadzenia zastoin krwi i limfy, poznaliśmy możliwości akupresury w tym zakresie. A że są one szerokie, będziemy do tematu wracać – na życzenie publiczności, która zgotowała prowadzącemu burzliwą owację. Informacji o kolejnych spotkaniach z Antonim Szczerbą prosimy szukać w dziale Nowości.